Terapia par jest formą pomocy skierowaną do osób pozostających ze sobą w związku (formalnym bądź nieformalnym), a przeżywających trudności w obrębie wzajemnej komunikacji, poczucia zrozumienia, satysfakcji, rozwiązywania i pokonywania konfliktów.
Nawet najbardziej udany i satysfakcjonujący związek mierzy się od czasu do czasu z trudnościami. Często partnerzy potrafią sobie sami poradzić z kłopotem, który ich dotyka, mają bowiem do tego potrzebne zasoby. Zdarza się jednak, że decydują się skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz, psychoterapeuty.
Konflikty, niezrozumienie, trudności w komunikacji, poczucie braku akceptacji i bezpieczeństwa w relacji, zdrada to najczęściej zgłaszane u terapeuty trudności. Zdarza się, że kryzys jest spowodowany wydarzeniami wynikającymi z etapu rozwoju, na jakim znajduje się związek, np. podjęciem pracy przez któregoś z partnerów, narodzinami dziecka, opuszczeniem domu przez dorosłe już dzieci, jak również wywołać go może nagła choroba, śmierć czy nieszczęśliwy wypadek w rodzinie. Partnerzy mogą czuć, że oddalają się od siebie emocjonalnie. Coraz trudniej jest im realizować wspólne cele, mieć wspólną płaszczyznę porozumienia. Każde z nich może żyć coraz bardziej osobno, w coraz większym dystansie emocjonalnym od siebie nawzajem. Mogą także dużą część czasu i energii przeznaczać na kłótnie i walkę ze sobą.
Zarówno kryzys w związku jak też w rodzinie jest bez wątpienia trudnym doświadczeniem, jednakże często dzięki jego przezwyciężeniu staje się szansą na umocnienie relacji. Kryzys może stanowić początek nowego etapu w relacji, w którym każda ze stron może odczuć pełniejszą satysfakcję i zadowolenie we wzajemnym życiu.