fbpx

Definicja

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się  chorobami układu moczowo-płciowego. Począwszy od stanów zapalnych i infekcji, przez nietrzymania moczu, po impotencję oraz nowotwory. Do lekarza tej specjalności mogą zgłaszać się kobiety i mężczyźni. Najczęściej jednak pacjentami są mężczyźni, bo w ich przypadku układ moczowy pokrywa się częściowo z układem płciowym, co sprawia, że urolodzy leczą też np. impotencję. Do zakresu ich działań należy także leczenie pęcherza, nadnerczy, moczowodów oraz chorób nerek.

Zalecenia

Do lekarza tej specjalności należy zgłosić się w przypadku nietrzymania moczu, ale także wtedy, gdy jego oddawanie jest bolesne. Należy też obserwować zmiany jego koloru i zawartości oraz gdy regularnie zaczyna pojawiać się w nim krew, ropa, piana. Istotne są także zaburzenia w częstotliwości jego oddawania, a także uczucie parcia na pęcherz i nie wynikające z niego oddawanie moczu. Niepokojącym sygnałem powinny być też wszystkie bóle i obrzęki jąder oraz prącia.

W jaki sposób należy przygotować się do wizyty?

Dla wielu pacjentów jest to wizyta stresująca i w związku z tym należy się do niej  odpowiednio przygotować. A jest to niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, która pozwoli zacząć szybkie i przede wszystkim skuteczne leczenie. Należy zabrać ze sobą wyniki badań: moczu, krwi, wykonane USG, ale także pamiętać jakie leki były ostatnio stosowane i w jaki sposób objawia się choroba.

Cennik

Wizyta, konsultacja – 150 zł

Lekarze / Specjaliści